Jižní Afrika, 31. 10. - 10. 11. 2020

....aneb již 5. návstěva mé oblíbené země. :)

Po roce nastal opět čas se vydati do mé oblíbené Jižní Afriky. :) Upřímně řečeno bych tam rád lítal každý rok aspoň jednou, mám to tam fakt rád, ale nekradu. :) A protože už můžou obyvatelé Česka do této země také cestovat (povinné je potvrzení o negativním testu na koronavirus), koupil jsem letenky a 30. 10. 2020 vyrazil. :) Začíná se letem z Vídně s Ethiopian Airlines směr Addis Abeba, tam přestup. :)

( Let po 22. hodině, přílet do Addis-Abeby kolem 5:50 ráno. :) )

Na letišti v etiopské Addis-Abebě mají malý obchůdek s koženými věcmi - můžete si tam koupit tašku, pásek, kožené boty, peněženku atd., ženy zase kabelky, mají tam i pěkné kožené bundy, které jsou ručně dělané právě v Etiopii. :) A taky O DOST levnější jak u nás. :) Loni jsem si tam jednu koupil, tu světlou (ač bez kapes, tato je s nimi), a láká mě si koupit zase další - mám, či nemám? :)

( Zaplatit se dá i kartou, na štítku té bundy je pak výrobce + "Addis Ababa, Ethiopia". :) )

Vítejte v Jižní Africe! :) V autopůjčovně AVIS v Johannesburgu, která je hned přes cestu po výstupu z haly z letiště, mi dali nové Volkswagen Polo. :) Posledně jsem tady najel přes 5 000 km, kolik to bude tentokrát? :)

( Vždycky si auto při půjčení fotím - pro jistotu. :) AVIS volím už popáté, mám s nimi dobré zkušenosti. :) )

První den v Jižní Africe už jsem toho moc nestihl - přece jen přílet odpoledne a pak přejezd přes 340 km do Nelspruitu... :) Ale je tu teplo, kolem 25 stupňů! :) A v supermarketu SPAR tady prodávají běžně dorty. :)

( 1 R (rand) = cca 1,45 korun teď. :) )

2. den v Jižní Africe: Nedaleko mě je hranice s Mozambikem. Mezi němi vede podle mapy železniční trať a chtěl jsem se na to místo podívat. Ale chyba: Zřejmě to ani není možné, kousek od toho je oplocení a policie, již jsem byl tázán, co mám v úmyslu. :) Škoda. Za pokus to ale stálo. :) Tak jsem jel trochu zpět a zde na fotce trať mířící z Jižní Afriky směr Mozambik, na těch kopcích už vede hranice. :) Mozambik je k 1. 11. mimochodem pro turisty stále uzavřen. A hlavně je o DOST nebezpečnější než tato země. Přejezd tam půjčeným autem navíc půjčovnou zákázán, což určitě respektuji. :)

( Foceno v městečku Komatipoort. :) )

Kousek však je můj nejoblíbenější africký park - vítejte v Krugerově národním parku! :) Již má třetí návštěva zde. :) Je obrovský, od severu k jihu cca 400 km! :) Vstupné přes 600 korun, ale můžete tam být od brzkého rána až do večera. :)

( Při vstupu vám strážci běžně otevírají kufr pro kontrolu. :) Zřejmě kvůli tomu, jestli nemáte zbraň jako pytláci, kteří se tam objevují. )

"Želví láska" v Krugerově národním parku. :) Oproti mně má očividně rád větší dámy. :))

( Vydával u toho i zvuky. :)) )

Nejdřív tak 4-5 metrů, pak ještě blíž. :) Ale celou dobu připraven co nejrychleji odjet, pač slon vás klidně může zabít. Ale jsou parádní, vždycky se na slony těším. :)

( Nikde nikdo, jen my dva, nic mezi námi. :) )

A kolik je tu pěkných ptáků, třeba ten africký ledňáček! :)

( Ti malí ptáci na žirafím krku jsou klubáci červenozubí, viděl jsem je i na buvolích. :) )

Tento most je jedno z nejznámějších míst v celém parku - Crocodile Bridge - stačilo jet pomalu přes něj a napravo hroši, nalevo krokodýli, nedaleko lvi. :) Jít se koupat do té řeky = životu nebezpečné. :)

( Právě toho ledňáčka se mi na něm podařilo vyfotit. :) )

A taky super žirafy, hyeny, zebry, pakoně, hroši, opice, antilopy, divocí afričtí čuníci, krokodýli atd. :)

( Lvy jsem sice viděl taky, ale dost daleko ode mě, fotka špatná. :/ Nicméně skupinku hyen jsem potkal v Africe úplně poprvé. :) )

Třetí den v Jižní Africe: Cesta z Nelspruitu až téměř k Indickému oceánu okolo Svazijského království. :) Na začátku asi největší mlha, ve které jsem kdy v životě jel. :) A jen okolo 14 stupňů. Krásné kopce po cestě však. :) A taky krávy a binec, který někdy na vesnicích tady u cest vidíte. A taky místní trh aneb prodej přímo na ulici ze země. :)

( Krav je v Jižní Africe fakt SPOUSTA a potkáváte je často, občas musíte kvůli nim i zastavit. :) )

Když se kouknete na mapu níže, jde vidět, že část mé cesty vede podél hranice se Svazijskem. Ve Svazijsku už jsem byl 2krát, je to malé království a jedno z posledních na světě, kde má král velkou moc. :) Údajně má také asi 15 manželek. :)) Jel jsem podél té hranice a je to neobvyklé: Vlevo za tím plotem už je Svazijsko. :) Asi bych se tam snadno dostal, ale pro turisty je prý k 2. 11. stále uzavřeno. :) Jaký to rozdíl proti hranici s Mozambikem, kde byly ostnaté dráty a policie... Ty domy nalevo už leží ve Svazijsku. :)

( Screen udělán z Google Maps. :) )

( Svazijský král přejmenoval v roce 2018 své království na eSwatini, tedy "Země Svazijců". :) )

Zapadnul jsem! :) Na konci cesty, snad jen 500 od ubytování! Poslední část cesty byla hodně z písku, já zpomalil, a to byla ta chyba. Párkrát se mi to už stalo, vždycky jsem se z toho zatím dostal, tentokrát ne... Naštěstí mi pomohli místní černoští obyvatelé. :)

( Avšak ten, co donesl lopatu, byl mazaný, pač s úsměvem na tváři se zeptal, jestli jim dám za to i peníze. :) Ale dal jsem, fakt mi to pomohlo. :) )

Udělal jsem výjimku a rezervoval si přes booking.com tentokrát velký stan. :) Ale ten byl teda fakt super! :) Včetně koupelny i malé kuchyně. :) A v noci jsem slyšel okolo kvákat žáby! :)

( Měl i zásuvky, větrák a klimatizaci. :) Jen za cca 600 korun! :) )

4. den v Jižní Africe: Ráno jsem byl kousek od hranice s Mozambikem a podle mapy by podél ní měla vést cesta k jezeru Kuzilonde, kterým hranice prochází. Podle fotek to jezero vypadá dobře, chtěl jsem ho vidět, stejně tak vidět tu hranici protínající jezero oběma státy. :) Tak jsem to zkusil, přijel k hranicím a cesta napravo od hraničního přechodu opět písčitá... Zkoušel jsem jet pár set metrů, ale raději se vracím zpět, nerad bych totiž zapadnul znovu jako včera večer. :) Příště holt raději s autem 4x4. :)

( Hraniční přechod Kosi Bay, na druhé fotce už domky za hranicí včetně mozambické vlajky, screen udělán z Google Maps. :) )

To je frajeřina! :) A pořád mě fascinuje, jak to umí. :)

( V městečku Manguzi nedaleko Mozambiku. :) )

Mým dalším cílem byl velký park iSimangalisto Wetland Park - KRÁSNÝ velký park, který je zapsán v UNESCO. :) MOC doporučuji! :)

( Západ slunce nad jezerem St. Lucia, hrochy jsem v něm viděl i letos. :) Fotka s buvolem - opět klubáci jako na krku žirafy. :) )

A mají tu MOC krásnou pláž a bylo tam jen několik málo lidí! :) Konečně jsem se zase koupal v moři! :)

( Fotka opět nijak neupravena, fakt to tam vypadalo tak dobře. :) )

Nikdy jsem nepotkal kolem sebe tolik krabů jako tady! :)

( Na poslední fotce stopy po nich a jejich skrýše. :) )

A taky jsem ještě nikdy neviděl opice vybírat hmyz nabraný mým autem. :)

( Nabral jsem ho spoustu cestou právě tady do St. Lucia. :) )

Pátý den v Jižní Africe: Ve vesnici St. Lucia, kde jsem spal, můžete potkat večer či v noci na ulici hrochy. :) Opravdu. :) Není to ale bezpečné - hroch vás může snadno zabít a i přestože vypadá pomalý, umí běžet rychle. :) Proto můžete vidět varovné cedule upozorňující na toto nebezpečí. Kvůli hrochům tam však spousta lidí jezdí a zdá se, že St. Lucia umí na hroších i dobře stavět, viz jedna místní křižovatka s hrochem a nápisem: "Tak jak to jde?" :))

( Můžete si tam koupit i cestu lodí po řece, ve které hroši žijí. :) )

Chtěl jsem se podívat na soutok řeky St. Lucia s mořem, tak jsem se tam vypravil, zaparkoval a za parkovištěm viděl tuto cestu k soutoku. Ptám se hlídače, jestli tam můžu jít - on na to, že jo, ale že mám být opatrný, prý tam můžou být krokodýli a hroši - no super. :))

( Tak jsem to riskl, ale sakra koukal kolem sebe. :) Pak to asi po 200 metrech zatočil doleva k pláži. :) )

Řeka nakonec k moři nedotekla, voda se tam rozlila, proto ten rozdíl - podmáčená zelená země, napravo písečné duny a moře. :)

( A nikde nikdo, jen já sám. :) )

Pláž u St. Lucia, foceno směrem na sever. :)

( A koupal jsem se znovu, moře super. :) )

Národní park Hluhluwe-iMfolozi - na mapě nevypadá veliký, ale ve skutečnosti je možná skoro tak velký jak náš okres Vsetín. :) 70 km najeto tady a mohl bych i o dost víc, jen by to chtělo víc času. :)

( Vidět 4 žirafy najednou na zemi se nepoštěstí každý den. :) )

Šestý den v Jižní Africe: Ráno snídaně na ubytování v Durbanu. :) Durban je 3. největší město země, je větší jak Praha, ale je tu sakra nebezpečno, hlavně večer. Četl jsem jednou, že Durban je ještě víc nebezpečnější jak Johannesburg. Jsem tu už potřetí, ale večer raději zůstávám na pokoji. Na ulici už po západu slunce stojí u ulice štětky. :)) Ale jsou tu pěkné pláže a hrálo se tu i před 10 lety MS ve fotbale. :) Na fotce typická jihoafrická snídaně, která aspoň mně fakt chutná. :)

( Noc mě stála se snídaní jen okolo 500 korun. :) )

Vydávám se z Durbanu k horskému průsmyku Sani Pass, který je v Dračích horách na hranici s Lesothem a údajně ve výšce 2876 m. n. m. Ještě jsem tam nebyl. Možná to s mým normálním autem nepůjde, ale zkusím to. :)

( Screen z vyhledávače Google, ten průsmyk vypadá skvěle, že? :) )

Krásné Dračí hory v dáli. :)

( Mezi městy Ixopo a Underberg. :) )

Cestou jedu přes městečko Underberg, které má příznačný název. :) Už jen ten výhled za tím uvítáním do města stojí za to. :)

( Již teď ve výšce okolo 1900 m. n. m. :) )

K průsmyku Sani Pass se však nedostanu, grrr! Zbývalo posledních cca 10 km jen!:) Škoda... Příště leda s autem 4x4. :)

( Avšak už tady jsou kopce MOC pěkné. :) )

Výhled na Dračí hory o kousek dál je super! :)

( Nedaleko Underbergu. :) )

Když jsem loni jel autem tady v Jižní Africe, všiml jsem si na dálnici směrové cedule na obec COMPENSATION, tedy česky "Kompenzace".:) Super název, že? :) A mé oblíbené slovo. :)) Hledal jsem pak tu obec na googlu a našel tuto malou vesnici pod Dračími horami. :) Moc mi to sice nesedí k té ceduli u dálnice, avšak podle Google Maps má právě tato vesnice jméno Compensation. :)

( Jak jsem čekal, žádná cedule "Compensation" na začátku vesnice tam nebyla, škoda. :) )

Sedmý den v Jižní Africe: Ráno se vydávám k Národnímu parku Roayl Natal. Na jedné křižovatce za Harrismithem potkávám tyto 2 muže prodávající biče. :) Viděl jsem už v Africe nabízet dost věcí, ale biče ještě ne. :) Přemýšlel jsem, suvenýrů z Afriky mám už hodně.... ale tohle je fakt pecka, takže bič už mám taky. :)) Pány jsem pak poprosil o fotku. :)

( Nejdřív že za 300 randů, pak mi to slevnili na 250. :) 1 R = cca 1,45 korun. :) )

Cestou! :)

( Ve skutečnosti ještě lepší jak na fotce. :) )

Dračí hory, uprostřed nahoře jde vidět 2. nejdelší vodopád světa Tugela Falls, má přes 900 metrů! :)

( Dokonce se dá jít až nahoru přímo k tomu vrcholku napravo, který má přes 3000 metrů. :) )

Národní park Royal Natal, MOC MOC MOC pěkné zde! :)

( Vstup jen cca 110 korun. :) Kilometry jsem nepotkal jediného člověka! :) )

Ne nadarmo se říká této straně hor Amphitheatre, tedy "Amfiteátr". Když se na ně totiž koukáte, je to jako jedno velké představení. Viděl jsem už spoustu krásných hor ve světě, Dračí hory však považuji za jedny z nejkrásnějších na světě. Měl jsem husí kůži, když jsem tohle představení viděl na vlastní oči. :) Amphitheatre 4krát jinak, Národní park Royal Natal, Jižní Afrika. :)

( Oba vrcholky mají přes 3000 m. n. n. :) )